מאמינים בבניין הארץ בחקלאות, תעשייה ובבנייה המתועשת

סיפורה של חברת אגרוטופ, הפועלת בתחומי החקלאות והבנייה המתועשת, מקביל במידה רבה לסיפורה של מדינת ישראל. התחלה צנועה, קשיים לא מעטים, צמיחה אדירה ומבט לעתיד.

אגרוטופ צמחה מתוך חברת הפח תעשיות מתכת, שהוקמה בגדרה בשנת 1949 כקואופרטיב שאיגד קבוצה של ניצולי שואה, שביקשו להגשים חלום, להקים מפעל לתעשיות מתכת שישרת את צרכי האוכלוסייה של המדינה הצעירה.

אגרוטופ עצמה הוקמה בשנת 1989 על ידי נחום הנקין ז"ל, גבי פלג ושותפים נוספים, כחברת בת של חברת הפח, שתעסוק בבנייה תעשייתית של לולים חקלאיים. עם השנים הרחיבה החברה את הפעילות בתחום הלולים לכל רחבי העולם והוסיפה זרוע פעילות של מבני תעשייה.

חקלאות פורצת דרך

עם השנים הפכה אגרוטופ לאחד מסיפורי ההצלחה של החקלאות הישראלית. החברה תכננה והקימה מאות פרויקטים ביותר מ-40 מדינות ברחבי העולם. כך למשל, הקימה אגרוטופ בגיאורגיה את פרויקט צ'ירינה, שנבחר ע"י USAID כמודל להקמת אינטגרציה מודרנית לגידול עופות במדינות מתפתחות.

צ'ירינה, הפרויקט החקלאי הגדול והמתקדם ביותר במדינה, משלב את כל שרשרת הייצור – מגידול הגרעינים ועד לאספקת בשר עוף טרי וקפוא בהיקף שנתי של 24 אלף טון. החווה הענקית משלבת פרגיות, עופות לרביה וחוות לפטם בקיבולת של 12.5מיליון עופות בשנה. בנוסף, כולל הפרויקט מעבדה, מדגרה מודרנית, טיפול במים ובשפכים, מפעל לעיבוד בשר, ממגורה, מכון תערובת, אתר קומפוסט ושדות תבואה ומספק למעלה מ-30 אחוז מתצרוכת העוף השנתית של גאורגיה.

אגרוטופ הקימה פרויקטים בשורה ארוכה של מדינות, תוך שהיא נותנת פתרון לכל שלבי ההקמה החל מעזרה בהשגת מימון, סקרי כדאיות וכתיבת תוכנית עסקית, תכנון הנדסי, לוגיסטיקה, הקמה, ניהול והכשרת עובדים. אחת החוזקות הבולטות של אגרוטופ היא היכולת להקים לולים גם במקומות שבהם התנאים קשים מאד, כמו חום קיצוני של מעל 40 מעלות בהודו ובמדינות המפרץ, בנייה בשיפוע חד על מורדות ההימלאיה בנפאל, ופעילות אזורים בתנאי קור חריגים של מינוס 40 מעלות ברוסיה וארה"ב.

במקביל לפעילות מעבר לים, חיזקה אגרוטופ גם את הנוכחות שלה בארץ והיא נחשבת כיום לחברה המובילה בתחום בישראל. בין היתר, השלימה החברה לאחרונה את הקמתו של לול המעוף הראשון לגידול פרגיות קלות במדינת ישראל עבור חברת גליקסמן-תדמיר.

לולי מעוף, המותאמים במיוחד להבטיח את רווחת העופות, עומדים בתקנים הבינלאומיים המחמירים ביותר ובדירקטיבה של האיחוד האירופי ונותנים מענה אופטימלי לביקוש הגובר לביצי חופש בישראל. לאגרוטופ יש וותק ארוך טווח בתחום לולי המעוף והיא הקימה לולים כאלה בכל רחבי העולם, כולל בבריטניה, ספרד, גרמניה, סקוטלנד, אוסטרליה וניו-זילנד.

מלולים למרכזים לוגיסטיים

ההצלחה של אגרוטופ בתחום החקלאי הובילה להתרחבות החברה לתחום הבנייה. בשלב הראשון הקימה החברה מבני תעשייה, הדומים מאד למבנים חקלאים. פעילות הבנייה הלכה והתרחבה ואגרוטופ הפכה לשחקן מרכזי בתחום בישראל. נקודת המפנה התרחשה ב-1996 כשהחברה זכתה במכרז להקמת המרכז הלוגיסטי של יצרנית המזון עלית בצריפין ובעקבותיה באו עבודות נוספות ביניהם מוסך לוולבו, ועוד עבודות רבות נוספות.

קפיצת מדרגה נוספת נרשמה ב-2005, כשהחברה זכתה בסיווג הגבוה ביותר לקבלן מוסדי ג-5, המאפשר להקים פרויקטים בכל היקף כספי ללא הגבלה. החברה השלימה שורה ארוכה של מיזמי בנייה כולל הקמת המרכז הלוגיסטי של חברת פליינג קרגו בקריית גת, ובצומת כנות מרכז ההפצה  מרכזי של תנובה בקרית מלאכי והמוסך המרכזי של קבוצת תעבורה ברמלה.

במהלך שנת 2020 הובילה אגרוטופ הקמת מרכזי לוגיסטיקה (מרלו"גים), בנייני משרדים, מפעלים ומעבדות רפואיות, בהיקף כולל של מעל 500 מיליון שקל והחברה מחזיקה בצבר הזמנות של מאות מיליוני שקלים לשנת 2021.

הפריחה האדירה, שחוותה החברה, באה לידי ביטוי גם בדירוג דן אנד ברדסטריט, שדירגה את אגרוטופ במקום ה-25 בדירוג 100 חברות הבנייה והתשתית הגדולות בישראל, עם שיעור צמיחה מרשים של 18.5 אחוז בהכנסות השנתיות.

בין היתר, מובילה אגרוטופ בימים אלה, את פרויקט הקמת מרכז לוגיסטי עבור רשת הספורט האירופאית דקטלון בפארק התעשייה קיסריה משלב התכנון ועד מסירת מפתח. מדובר במרכז לוגיסטי בשטח תפעולי של כ-19 אלף מ"ר על שטח של כ-35 דונם שיכלול יחידות אחסנה ושטחי משרדים. בניית הפרויקט היא בנייה ירוקה עם תאים פוטו וולטאים לאגירת אנרגיית שמש, לצד שטחי התפעול יוקמו שטחים ירוקים ומגרשי ספורט.

אגרוטופ השלימה גם מגה פרויקט המשלב מפעל ומרכז לוגיסטי ומסרה אותו לאורדע פרינט. המבנה הוקם על שטח כולל של 29,000 מ"ר באזור התעשייה קריית גת ונפרס על 60 דונם שטח קרקע. בנוסף, מקימה החברה בפארק התעשייה מבוא כרמל מבנה קונבנציונלי, למכבי שירותי בריאות, בשטח בנוי כללי של 9,000 מ"ר, הכולל מעבדות ומשרדים ברמת גימור גבוהה וייחודית.

הכל נשאר במשפחה

הגידול המואץ בפעילותה של אגרוטופ לא השפיע על מעמדה של החברה כבית משפחתי חם לציבור העובדים, הלקוחות והספקים. למרות התפשטותה של מגיפה הקורונה, החברה לא פיטרה איש מעובדיה אלא אף הוסיפה והגדילה את מצבת המועסקים בחברה ל-90 עובדים ומעסיקה מאות קבלני משנה.

אחד הדברים המייחדים ביותר את החברה היא הרגשת המשפחתיות השוררת בין העובדים. מרבית העובדים מועסקים בה עשרות שנים וכתוצאה מכך תחלופת העובדים נמוכה ביותר.

החברה מחזיקה בצוות מגוון ועתיר ניסיון, המסוגל לתת מענה לכל צרכי הלקוחות, כך למשל גייסה החברה מנהל מצוינות תפעולית, מנהל תחום גמרים, מנהל תחום משרדים, מהנדס חברה, מנהלת תחום תכנון -ביצוע ועוד.

"אנחנו מאמינים בשלושה נדבכים, תעשייה עברית, בניין הארץ וחקלאות", מסכם רון בן חיים מנכ"ל אגרוטופ. "הדבר שמייחד אותנו הוא שאנחנו תעשיינים במקור, לא קבלני בנייה. ה-DNA שלנו הוא נאמנות – עובדים, לקוחות וספקים, כולם מוצאים אצלנו בית חם".

 

המאמר התפרסם באפריל 2021 בגליון החגיגי ליום העצמאות של תוצרת הארץ