קונספט חדש בעולם הבנייה הישראלי – מנהל מצוינות תפעולית

תחום הבנייה המתועשת במדינת ישראל נחשב לאחד הענפים המסורתיים והשמרנים ביותר במשק. במהלך השנים, שיטות הבנייה לא עברו שינוי של ממש והחברות הפועלות בתחום ממשיכות לפעול בדומה לאופן שבו פעלו לאורך השנים.

כשאהד פרס, שעבד בעבר במחלקות הדרכה באל על ובאינטל ולאחר מכן כיועץ למנהלים במגזר הפרטי והציבורי, קיבל בחודש ספטמבר האחרון הצעה לבוא להקים ולנהל את תחום המצוינות התפעולית בחברת התכנון והבנייה אגרוטופ, הופתע לחלוטין. פרס, בעל ניסיון של  25 שנה בתחום ההנחיה וההדרכה בנושא אפקטיביות ארגונית נדרש ליצור יש מאין תפקיד חדש לחלוטין.

"לא היה לי מודל של ממש לחיקוי בתחום הבניה, שאותו יכולתי לאמץ", אומר פרס. "החלטתי לאמץ שיטות מעולמות ההיי-טק והעסקים ולנסות להטמיע אותם בחברה".

הצורך בתפקיד ניהולי זה באגרוטופ, נולד כתוצאה מצמיחתה והתרחבותה המואצת של אגרוטופ בשנים האחרונות, תוך הפיכתה לאחד השחקנים הבולטים בתחום הבנייה המתועשת במדינת ישראל, עם צבר הזמנות של למעלה מחצי מיליארד שקל לשנת 2021.

"לחולל תהליך שינוי ארגוני בחברה, הפועלת באותו האופן במשך עשרות שנים, זו לא משימה קלה, במיוחד לאדם שלא הגיע מהתחום", מספר פרס. "ביפנית אומרים שאם אתה רוצה לדעת מה קורה בארגון- לך לגמבה (Gemba), "המקום האמיתי" או המקום בו העבודה מתרחשת. אימצתי את השיטה וירדתי לשטח. פגשתי את כל מנהלי הפרויקטים וכל מנהלי העבודה בכל האתרים שמנהלת החברה".

מצוינות ואיכות עם תו תקן

אחד המהלכים הראשונים שהוביל פרס באגרוטופ הוא הכנת הארגון למבדק איכות בינלאומי אשר בסופו הביא לתעודת הסמכה רשמית המעידה שהחברה מנהלת את  האיכות בהתאם לתקן האיכות הבינלאומי ISO 9001.

כמו כן, פרס הרחיב את שרותיו של יועץ לוחות זמנים לכל הפרויקטים בחברה, שתפקידו הוא לפקח על העמידה בלוחות הזמנים של כל הפרויקטים. ניהול הפרויקטים מבוצע תוך בקרת זמנים צפופה, כדי לזהות בכל רגע נתון חריגות ובעיות אפשריות.

מהלך נוסף היה חיזוק נושא הבטיחות והצבתו במיקוד ארגוני. לאחרונה הושלמה התקנתה של מערכת ניהול בטיחות בחברה. בנוסף, באגרוטופ פועל גם ממונה בטיחות, העובר בכל האתרים ומדריך את מנהלי העבודה ונותן דגשים לעבודות ספציפיות.

אהד פרס בסיור באתר הבנייה של רום-מודיעין

אהד פרס בסיור באתר הבנייה של רום-מודיעין.

בנוסף לכך מתכנסת באגרוטופ ועדת בטיחות שמונה פעמים בשנה, על פי חוק, הכוללת את כל מנהלי העבודה, ממונה הבטיחות ונציג ההנהלה. במסגרת הועדה, ישנו גם תהליך שלם של בדיקת כל אירוע בטיחות והפקת לקחים.

מצוינות ניהולית

קידום תהליך המצוינות לא הוגבל לאנשי השטח והתחיל למעשה עם הבעלים והנהלת החברה. בשלב הראשון הושם דגש על יצירת חזון לארגון, שמתוכו הוצבו מטרות שמהם נגזרו היעדים.

חזון החברה כפי שנקבע לאחר מפגשים אינטנסיביים של סיעור מוחות עם מנהלי החברה, הוא: " חברה מובילה בתחומה, המקפידה על מצוינות, חדשנות, אמינות ומהווה משפחה לעובדיה ולקוחותיה".

לדברי פרס החזון משמש כמצפן של החברה והוא מאפשר לה לבחון בכל רגע נתון שהוא אכן מכוון והיעדים מעודכנים. "אני שמח כי המילה מצוינות מהווה חלק מן החזון שלנו", הוסיף פרס.

באגרוטופ השלימו תהלכים של בדיקת חוזקות וחולשות ובוצעה הערכה של ההזדמנויות והאיומים (מודל SWOT) וכן סקר לקוחות במטרה להציב את הארגון בנקודה שתאפשר לו לפעול בצורה האפקטיבית והמוצלחת ביותר.

"מצוינות היא לא להיות הכי טוב בכל דבר", אומר פרס. "מצוינות היא היכולת לענות באופן מצוין על רוב הצרכים העיקרים של בעלי העניין המרכזיים, רוב הזמן".

המאמר התפרסם במאי 2021 בכתב העת לחשיפה ניהולית ואסטרטגית, סטטוס.